برطرف افتادگی واژن و روش های آن

به گزارش وبلاگ تام فورد، خبرنگاران: برطرف افتادگی واژن یکی از چیز هایی است که طی سال های اخیر هواداران زیادی پیدا نموده است، زیرا افتادگی واژن و شُل شدن عضلات مربوط به واژن یکی از مسائل بسیار شایع در میان خانم هاست که حتی از سن سی سالگی می تواند آغاز گردد. برطرف افتادگی واژن با واژینوپلاستی با هدف جوانسازی واژن برای واژن هایی انجام می گردد که در اثر عواملی مانند بارداری و زایمان و افزایش سن دچار افتادگی شده اند.

برطرف افتادگی واژن و روش های آن

با افزایش سن و کاهش فراوری کلاژن و پیر شدن سلول های فیبروبلاست، هر یک از اندام های بدن دچار تغییراتی می شوند. شُل شدگی بافت واژن نیز یکی از اتفاق های ناخوشایندی است که برای اندام تناسلی خانم ها رخ می دهد. در مواردی افتادگی واژن و شل شدن بافت آن همراه با بی اختیاری ادرار، افتادگی رحم و افتادگی مثانه است.

یبوست مزمن و زور زدن هنگام اجابت مزاج، سرفه یا برونشیت مزمن، مکررا بلند کردن اجسام سنگین و اضافه وزن و چاقی از دیگر عواملی هستند که می توانند منجر به افتادگی واژن شوند.

چرا رفع افتادگی واژن مسئله مهمی است؟

بعد از زایمان و به دلیل فرایند طبیعی پیری، خیلی از خانم ها دچار افتادگی واژن، کاهش حس جنسی، خشکی و بی اختیاری ادرار می شوند. علت این اتفاق این است که فیبر های کلاژن به مرور زمان کشیده شده و باعث از دست رفتن خاصیت ارتجاعی دیواره واژن می شوند. یک پیامد دیگرِ از دست رفتن خاصیت ارتجاعی دیواره واژن می تواند عفونت های مکرر واژینال باشد.

رفع افتادگی واژن فواید زیادی دارد از جمله:

 • افزایش رضایت جنسی هم برای زن و هم برای پارتنر جنسی اش
 • افزایش اوج لذت جنسی
 • کاهش خشکی واژن در زنانی که در سنین پیش از یائسگی یا سنین یائسگی هستند
 • بهبود جریان خون در واژن
 • جوانسازی لابیا
 • بهبود نسبی مسائل مثانه

پرولاپس واژن چیست؟

پرولاپس واژن به حالتی گفته می گردد که در آن، اندام های لگن یعنی مثانه و رحم و روده ها به سمت واژن پایین می افتند و سبب افتادگی یا پرولاپس واژن می شوند.

علائم افتادگی واژن چیست؟

خیلی وقت ها خانم ها علامتی از افتادگی واژن ندارند. اگر علامتی داشته باشید، بستگی به اندامی دارد که دچار افتادگی شده. علائم افتادگی واژن شامل موارد زیر می گردد:

 • احساس پُر و سنگینی در واژن
 • برآمدگی در دهانه واژن
 • احساس سنگینی یا فشار در لگن
 • احساس اینکه انگار روی یک توپ نشسته اید
 • درد در پایین کمر که وقتی دراز می کشید بهتر می گردد
 • احتیاج به مکررا ادرار کردن
 • مشکل در اجابت مزاج کامل یا تخلیه کامل مثانه
 • عفونت های مکرر واژن
 • خونریزی غیرمعمول از واژن
 • نشت ادرار هنگام سرفه و عطسه و خنده و رابطه جنسی یا ورزش
 • درد حین مقاربت

چه عواملی احتمال افتادگی واژن را افزایش می دهد؟

 • زایمان واژینال
 • عمل جراحی مانند هیسترکتومی یا رادیوتراپی در ناحیه لگن
 • وارد شدن به یائسگی
 • سیگار کشیدن
 • داشتن اضافه وزن
 • سرفه های مداوم و مزمن ناشی از بیماری ریوی
 • یبوست مزمن و فشار وارد کردن هنگام اجابت مزاج
 • داشتن سابقه خانوادگی افت واژن
 • مکررا اجسام سنگین بلند کردن
 • داشتن فیبروم

پرولاپس واژن مسئله ای است که فراتر از افتادگی ظاهری واژن بوده و عارضه ای برای سلامتی محسوب می گردد، نه اینکه صرفا جنبه ظاهری داشته باشد؛ بنابراین درمان آن نیز، فقط درمان زیبایی نیست؛ بلکه درمان یک بیماری است. اگر علائم پرولاپس واژن، خفیف باشند یا کلا علامتی نداشته باشید، اقدامات ساده خود مراقبتی مانند تمرین کگل برای تقویت عضلات لگن می تواند عارضه را تا حدود زیادی بهبود بدهد. اما در موارد شدیدتر پرولاپس واژن، احتیاج به مداخلات درمانی است که شامل پیساری، عمل جراحی، ساسپنشن کاف واژن، ساکروکولپوپکسی و کولپوکلیس می گردد.

رفع افتادگی واژن با لیزر

در رفع افتادگی واژن یا لیفت واژن با لیزر از فرایند طبیعی خود بدن برای تحریک کلاژن سازی و بازیابی و جوانسازی واژن و اطراف آن استفاده می گردد. روش غیر جراحی و سرپایی لیفت واژن با لیزر شامل وارد کردن ابزاری بسیار ریز به واژن می گردد که انرژی تنظیم شده و دقیقی را وارد بافت های واژن می نماید. لیفت واژن یا رفع افتادگی واژن با لیزر، شیوه ای بسیار کم تهاجمی برای جوانسازی واژن است که خشکی واژن را رفع نموده، واژن را سفت نموده و بی اختیاری ادرار را بهبود می دهد.

طی درمان شما احساس می کنید پوست تان خیلی داغ شده است، اما دردی نخواهید داشت و پوست تان نیز نمی سوزد. لیفت واژن با لیزر تنها 20 دقیقه طول می کشد و احتیاجی به ریکاوری ندارد.

مزایای رفع افتادگی واژن با لیزر

 • احتیاجی به بیهوشی ندارد
 • سرپایی است و احتیاجی به بستری شدن ندارد
 • هزینه اش بسیار کمتر از جراحی است
 • بلافاصله پس از لیزر، نتیجه قابل مشاهده است
 • پس از سه جلسه نتیجه ایده آل گرفته می گردد. درد و خونریزی ندارد

چه کسانی نمی توانند از لیزر برای رفع افتادگی واژن استفاده نمایند؟

افرادی که دچار بیماری های سیستمیک و موضعی هستند نمی توانند از لیزر برای رفع افتادگی واژن استفاده نمایند. خانم هایی که سوزش و خشکی و خارش واژن دارند و در ضمن قصد تنگ کردن و رفع افتادگی واژن دارند می توانند از لیزر درمانی بهره ببرند.

رفع افتادگی واژن با نخ

همان طور که گفتیم عواملی مانند افزایش سن، زایمان و ... باعث افتادگی واژن می شوند. یکی از بهترین روش های روز جهان برای لیفت واژن یا رفع افتادگی واژن، استفاده از نخ است. این شیوه همراه با روش هایی مانند لابیاپلاستی، تزریق ژل به واژن و ...، از موثرترین و پرطرفدارترین عمل های زیبایی تلقی می گردد. قبلا از نخ فقط برای کشیدن پوست صورت و از بین بردن چین و چروک های آن استفاده می شد، اما امروز با پیشرفت تکنولوژی و فراوری نخ های ویژه، لیفت واژن و رفع افتادگی آن نیز امکانپذیر شده است.

در روش رفع افتادگی واژن با نخ، با استفاده از لیفت با نخ، دهانه واژن بالا کشیده شده و موجب تنگ تر شدن دهانه واژن خواهد شد.

مزیت های رفع افتادگی واژن با نخ چیست؟

بسیار سریع بوده و تقریبا نیم ساعت طول می کشد. دوره ریکاوری بسیار کوتاه است و شما بلافاصله بعد از درمان مرخص می شوید. خونریزی ندارد و کاملا غیرتهاجمی است. نخ ها جذب بدن می شوند، بنابراین نتیجه کار بسیار مطلوب خواهد بود. کشیدن عضلات واژن و لگن باعث تقویت این عضلات می گردد. بعد از عمل باید تا چند روز آنتی بیوتیک مصرف کنید.

چه کسانی نمی توانند از نخ برای رفع افتادگی واژن استفاده نمایند؟

 • دختران مجرد نباید عمل رفع افتادگی یا تنگ کردن واژن با نخ را انجام بدهند، زیرا واژن دختران جوان و مجرد به خودی خود تنگ است
 • خانم های باردار این احتمال وجود دارد که به صورت طبیعی زایمان نمایند؛ بنابراین بهتر است رفع افتادگی واژن با نخ یا با هر روش دیگری به بعد از زایمان موکول گردد
 • زنانی که دارای عفونت لگن هستند نباید لیفت واژن انجام دهند
 • مبتلایان به تبخال تناسلی نیز کاندید مناسبی برای لیفت واژن نیستند، زیرا این احتمال وجود دارد که تبخال تناسلی به بخش های دیگر واژن نیز سرایت کند
 • کسانی که دچار زگیل تناسلی فعال هستند نیز نمی توانند لیفت واژن انجام دهند، زیرا این بیماری نیز قابل انتقال به قسمت های دیگر واژن می باشد.

پاسخ به چند سوال متداول در خصوص رفع افتادگی واژن

کسانی که هیسترکتومی انجام داده اند می توانند افتادگی واژن را درمان نمایند؟

پاسخ:

بله

آیا در زمان پریود می توان برای درمان افتادگی واژن اقدام کرد؟

پاسخ:

درمان افتادگی واژن در زمان پریود انجام نمی گردد، زیرا نتیجه مطلوبی کسب نخواهد شد

در لیفت واژن با لیزر، لیزر تا چه عمقی نفوذ می نماید؟

پاسخ:

پروب لیزر تا دهانه واژن وارد می گردد، یعنی حدود 6 تا 8 سانتیمتر. پرتو های لیزر تقریبا 0.05 میلیمتر به بافت واژن نفوذ می نمایند. این اندازه نفوذ لیزر کافیست تا کلاژن سازی تحریک گردد.

چقدر بعد از زایمان می توان برای رفع افتادگی واژن اقدام کرد؟

پاسخ:

بعد از زایمان واژینال توصیه می گردد سه ماه صبر کنید تا هر گونه زخم و آسیب التیام پیدا نموده و واژن به طور طبیعی ریکاوری گردد و سپس برای رفع افتادگی واژن اقدام نمایید.

من دچار اندومتریوز لگن هستم، آیا می توانم درمان افتادگی واژن انجام دهم؟

پاسخ:

در بیشتر موارد بله، این مسئله بر اساس محل اندومتریوز تصمیم گیری می گردد. لطفا با پزشک معالج تان مشورت کنید.

آیا درمان افتادگی واژن با قرص ها یا ایمپلنت های ضد بارداری تداخلی ایجاد نمی نماید؟

پاسخ:

خیر

آیا درمان افتادگی واژن یاریی به پیشگیری از پرولاپس واژن نیز می نماید؟

پاسخ:

درمان افتادگی واژن می تواند تا حدودی جلوی پرولاپس واژن را بگیرد، اما در بلند مدت یاریی به این مسئله نمی نماید.

آیا واقعا می توان بدون عمل جراحی، تغییری در ظاهر واژن و لابیا ایجاد کرد؟

پاسخ:

بله! بیشتر خانم ها به دلایل گوناگون مانند زایمان، افزایش سن، نوسانان وزن و یائسگی، دچار تغییراتی در واژن خود می شوند. در خصوص خیلی از خانم ها، این تغییرات می تواند ناراحت نماینده بوده و بر روابط زناشویی شان اثر بگذارد. با استفاده از روش های غیرجراحی رفع افتادگی واژن در ناحیه واژن و پیرامون آن می توان با یاری تکنولوژی به موفقیت های زیادی در زمینه سفت کردن پوست ناحیه تناسلی و سفت کردن عضلات واژن دست پیدا کرد. مثلا با یاری رادیوفرکانسی می تواند کلاژن سازی و قابلیت ارتجاعی پوست را افزایش داد.

آیا مشکل بی اختیاری ادرار هنگام پریدن، سرفه کردن، عطسه کردن، خندیدن و ... با درمان افتادگی واژن رفع می گردد؟

پاسخ:

بی اختیاری ادرار در میان زنان یائسه بسیار شایع است. قدرت عضلات واژن تحت عوامل گوناگون تغییر می نماید و این تغییر می تواند عملکرد مثانه را نیز تحت تاثیر قرار بدهد. با درمان افتادگی واژن می توان عضلات ضعیف شده واژن را تقویت نموده و در نتیجه عضلات حامی مثانه را نیز تقویت نمود. خیلی از خانم ها بعد از سه جلسه درمان، بهبود هایی در بی اختیاری ادرار خود احساس می نمایند.

جوانسازی واژن و رفع افتادگی واژن چگونه به بهبود روابط جنسی یاری می نماید؟

پاسخ:

وقتی شما اعتماد بنفس پیدا می کنید و احساس خوبی نسبت به اندام جنسی خود دارید، رابطه جنسی نیز برای تان لذت بخش تر می گردد. در ضمن با درمان خشکی واژن، دیگر رابطه جنسی برای تان دردناک نخواهد بود. با انجام درمان های غیرجراحی رفع افتادگی واژن می توانید شاهد بهبود های قابل توجهی در ناحیه تناسلی خود بوده و از تمام جنبه های زندگی جنسی خود لذت ببرید.

چگونه باید برا درمان افتادگی واژن آماده شوم؟

پاسخ:

آمادگی برای درمان افتادگی واژن شامل اجتناب از رابطه جنسی حداقل 24 ساعت پیش از درمان و توقف مصرف دارو های ضد التهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن، سه روز پیش از درمان می گردد. در ضمن شما نباید در دوران پریود برای درمان افتادگی واژن مراجعه کنید و مو های زائد ناحیه تحت درمان نیز باید رفع شده باشند.

آیا در دوران شیردهی می توان به درمان افتادگی واژن اقدام کرد؟

پاسخ:

بله، درمان افتادگی واژن، منعی برای شیردهی ایجاد نمی نماید.

منابع: apexmedicalcenter، my.clevelandclinic، healthline، calgaryagemanagement

منبع: برترین ها

به "برطرف افتادگی واژن و روش های آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برطرف افتادگی واژن و روش های آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید