تفاوت مجمع فدراسیون فوتبال ایران با سایر کشورها، آمریکا با 573 عضو در صدر

به گزارش وبلاگ تام فورد، اساس نامه فدراسیون فوتبال ایران به علت نگارش آن در سال های دور، از استانداردهای کنونی فیفا عقب تر است و تفاوت فاحشی با کشورهای توسعه یافته دارد.

تفاوت مجمع فدراسیون فوتبال ایران با سایر کشورها، آمریکا با 573 عضو در صدر

به گزارش وبلاگ تام فورد، اساس نامه فدراسیون فوتبال ایران که در سال 1390 تدوین و مورد تایید مجمع فدراسیون فوتبال ایران نهاده شد، به علت انجام نشدن اصلاحات جدید طی سالیان گذشته، اکنون نسبت به اساس نامه فدراسیون دنیای تفاوت های فاحشی دارد و در بعضی موارد از جمله تعداد کمیته ها، نسبت به فیفا تفاوت ها آشکار است.

از سوی دیگر، بعضی از کارشناسان داخلی نیز ایرادهای مختلف برای به اساس نامه کنونی فدراسیون فوتبال گرفته اند و معتقدند این اساس نامه به علت نوع نگارش آن، نفوذ بعضی افراد در انتخابات را افزایش می دهد و رقابت سالم و برابر را از بین می برد که این موضوع در واگذاری بیش از 80 درصد آرای مجمع فدراسیون فوتبال به هیات های فوتبالی و باشگاه ها نمود پیدا می نماید و همیشه در این شرایط، شائبه دو قطبی شدن انتخابات میان فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش به علت روانه شدن آرای هیات ها به سمت فدراسیون و باشگاه ها به سمت وزارت ورزش مطرح می گردد.

مسعود رضاییان، یکی از کارشناسان فوتبال ایران و از اعضای سابق مجمع این فدراسیون معتقد است که در صورت اصلاح اساس نامه با دخالت فیفا، باید اعضای مجمع را افزایش داد و حق رای را به تیم های فوتبال در سطوح مختلف واگذار نکرد و نباید با دادن هشت رای به لیگ یک و دو رای به لیگ دو، از برگزارین انتخابات برابر جلوگیری کرد.

او معتقد است افزایش تعداد اعضای مجمع فدراسیون فوتبال به انتخابات این فدراسیون عمق می بخشد و اگر در چنین شرایطی فردی هم بتواند آرای زیادی را کسب کند که باید حمایت سایرین و حتی مخالفان خود را هم به علت مقبولیت در میان افراد بیشتری داشته باشد.

در حال حاضر اعضای ثابت مجمع فدراسیون فوتبال 74 نفر هستند که در صورت وجود نمایندگانی در هیات رئیسه کنفدراسیون فوتبال آسیا یا فیفا که در حال حاضر مهدی تاج عضو هیات رئیسه AFC است، 75 نفر خواهد بود.

تعداد اعضای مجمع در اختیار کشورهاست

تعداد اعضای مجمع هر کشوری بستگی به اساس نامه آن کشور دارد و فیفا در این مورد دخالتی ندارد. در واقع این طور نیست که فیفا برای اعضای مجمع فدراسیون ها نیز دستورالعمل واحد داشته باشد بلکه فقط خواهان جلوگیری از حضور مسئولان دولتی است و درباره حضور سایر چهره های فوتبالی دخالت نمی نماید.

به همین دلیل نیز فدراسیون فوتبال می تواند در اساس نامه جدید خود، با افزایش تعداد اعضای مجمع فدراسیون فوتبال به وسیله دادن حق رای به تیم های حاضر در لیگ های پایین تر، بازیکنان، مربیان و داوران، نفوذ فوتبالی ها را هم افزایش دهد.

فدراسیون فوتبال آمریکا با 573 عضو در صدر

تعداد اعضای مجمع در میان کشورهای عضو فیفا متفاوت است. برای مثال بیشترین تعداد نفرات حاضر در یک مجمع فوتبالی مربوط به ایالات متحده آمریکا است که 573 نفر به طور مستقیم در فرایند فدراسیون فوتبال این کشور تصمیم گیری می نمایند.

این اتفاق موجب بیان نظرات و دیدگاه های مختلف در مجمع فدراسیون فوتبال آمریکا می گردد و در صورتی که نفرات بیشتری قادر به شرکت در انتخابات باشند، فرد نهایی که جایگاه ریاست را به دست می آورد، با عبور از فیلتر دشواری این قدرت را در اختیار می گیرد و این موضوع به معنای حمایت حداکثری از رئیس جدید فدراسیون فوتبال آمریکاست.

ایتالیا، آلمان و فرانسه نصف آمریکا عضو دارند

بعد از آمریکا، کشورهای اروپایی صاحب فوتبال حضور دارند که میانگین اعضای مجمع این کشورها حدود 240 نفر است.

ایتالیا با 278 نفر، آلمان با 263 نفر و فرانسه با 216 نفر از مجمع فوتبالی قدرتمندی برخوردار هستند که در تصمیم گیری با سلایق گوناگونی روبرو هستند که می تواند منجر به ارائه بهترین نظرات برای فوتبال این کشورها گردد.

اسپانیا (140 نفر) و انگلیس (105) نیز از دیگر کشورهای صاحب نام اروپا هستند که توانستند با مجامع کنونی خود فوتبال کشورشان را پیش ببرند.

میزبان جام دنیای 2010 با 205 عضو

بعد از اروپایی ها نوبت به آفریقا می رسد و در رده پنجم میزبان جام دنیای 2010 دیده می گردد. آفریقای جنوبی با مجمع 205 نفری خود توانسته در این سال ها رشد خوبی داشته باشد و با سخت افزارهای مناسب در جهت توسعه فوتبالی واقع شده است. پس از این کشور هم ساحل عاج با 162 نفر عضو دیده می گردد.

سرزمین فوتبال با 67 عضو!

فدراسیون فوتبال برزیل برخلاف اروپایی ها و آمریکا از اعضای زیادی برخوردار نیست و فقط 67 نفر برای فوتبال این کشور تصمیم گیری می نمایند. آرژانتین نیز مانند برزیل از ترکیب نفرات کمی برخوردار است و فقط 46 نفر در مجمع فدراسیون فوتبال این کشور حضور دارند.

از دیگر کشورها می توان به ژاپن با 75 نفر اشاره نمود که دقیقا به اندازه اعضای فدراسیون فوتبال ایران است اما ترکیب اعضای حاضر در مجمع فوتبال ایران فرق دارد و این طور نیست که قدرت میان هیات های فوتبال و باشگاه ها تقسیم گردد.

نیوزیلند با 28 نفر در قعر

فدراسیون فوتبال نیوزیلند از تراکم کمتری نسبت به سایر کشورهای عضو فیفا برخوردار است و فقط 28 نفر برای فوتبال این کشور تصمیم گیری می نمایند. استرالیا با 29 نفر، کاستاریکا با 32 نفر و هند با 35 نفر در ادامه دیده می شوند.

کشورهای توسعه یافته در صدر

شاید تعداد اعضای مجمع فدراسیون ها معیار خوبی برای پیروزیت کشورها نباشد اما اسامی کشورهایی که در صدر این فهرست قرار دارند، نشان از توسعه سخت افزاری فوتبال در آنها دارد و در بدترین حالت اعضای بیشتر مجمع کشورها سودی هم برای کشورها نداشته باشد، قطعا ضرری ندارد و فدراسیون فوتبال ایران نیز می تواند به خواسته اهالی فوتبال تن دهد و در صورت اصلاح اساس نامه این کار را در اولویت امور خود قرار دهد.

ترکیب اعضای مجمع

بخش بزرگی از بدنه مجمع فدراسیون فوتبال ایران از روسای هیات های فوتبال استانی و مدیران کل ورزش و جوانان هر استان تشکیل شده و بخش دیگری هم به مدیران باشگاه ها اختصاص یافته است و به این ترتیب، سهم بسیار کمی به اهالی فوتبال داده شده است. به طور معین، می توان تصور کرد که ملی پوشانی با بیش از 100 بازی ملی، کاپیتان های تیم ملی در ادور گذشته، برندگان جایزه بهترین بازیکن سال فوتبال ایران یا آسیا، لژیونرهای پیروز فوتبال ایران، مربیان پرافتخار و صاحب عنوان و سرمربیان پیشین تیم ملی، داوران با سابقه و مطرح در سطح دنیا و آسیا و ... می توانند به عنوان عضوی از مجمع فدراسیون فوتبال در آینده این رشته ورزشی در ایران نقش داشته باشند. این هم مساله دیگری است که در تغییر اساس نامه فدراسیون فوتبال و ترکیب مجمع این فدراسیون می تواند مورد آنالیز قرار بگیرد تا تصمیم های مجمع بیشتر رنگ و بوی تخصصی بگیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تفاوت مجمع فدراسیون فوتبال ایران با سایر کشورها، آمریکا با 573 عضو در صدر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت مجمع فدراسیون فوتبال ایران با سایر کشورها، آمریکا با 573 عضو در صدر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید