پرتره استاد عباس عبادی در حکایت دل شبکه 4

به گزارش وبلاگ تام فورد، دومین قسمت از فصل دوم مجموعه مستند های حکایت دل، پرتره مستند دستان ماندگار است که دوشنبه 4 اسفند ساعت 21 پخش می شود و به معرفی استاد عباس عبادی اختصاص دارد.

پرتره استاد عباس عبادی در حکایت دل شبکه 4

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ تام فورد به نقل از روابط عمومی شبکه چهار سیما، استاد عباس عبادی در سال 1330 ه. ش در نطنز و در خانواده ای هنرمند که پیشینه سفالگری در آن به دوره قاجار می رسید، زاده شد. وی از همان دوران کودکی، هنر اجدادیش را با شاگردی نزد پدرش، مرحوم استاد محمد عبادی دنبال کرد. وی پس از وقفه ای که با در گذشت پدرش در کارش ایجاد شده بود از سال 1358 ه. ش کارگاهی را که از چهار نسل قبل از خود به میراث برده بود بار دیگر دایر نمودند و هم اکنون تمامی 25 مرحله کار تولید سفالینه های گل سنگی منقوش زیر لعابی را که بسیار پیچیده است، خودشان انجام می دهند و در تزیین آن ها از نقوش اسلیمی، هندسی، نمادها، و سمبل های ایرانی و برخی نقوش اساطیری کهن مانند خورشید خانم، شیر بالدار و…استفاده می کنند.

نطنز شش هزار سال تاریخ سفالگری دارد و قرن ها زادگاه سفالیه سازی با لعاب های فیروزه ای آسمان نقش پروازی سیاه زیرلعابی وجلاکاری و شاید مینایی سده های میانه بوده است و چیره دست ترین کاشی سازان را برای اصفهان صفوی پرورش می داده است. تا چند دهه پیش بیش از سی کارگاه پررونق کوچک و بزرگ در نطنز وجود داشت و یکی از مراکز ساخت و صدور انواع قطعات سرامیکی بوده است، اما امروز تنها یک کارگاه از سلسله سرامیک سازان سنتی در آن باقیست که آن هم کارگاه عبادی می باشد.

حکایت دل به تهیه کنندگی علیرضا حسینی و کارگردانی بیژن شکرریز، در قالب مستند از زندگینامه، پرتره علمی و حرفه ای اساتید فاخر و مشاهیر معاصر کشور، دوشنبه ها ساعت 21 از شبکه چهار سیما پخش می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "پرتره استاد عباس عبادی در حکایت دل شبکه 4" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرتره استاد عباس عبادی در حکایت دل شبکه 4"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید