کروناویروس و خوشه های پروتئینی

به گزارش وبلاگ تام فورد، در حال حاضر، هفت رشته کروناویروس شناسایی شده اند که می توانند انسان را آلوده کنند. چهار مورد از آنها، به بیماری های نسبتا خفیف منجر می شوند و سه مورد دیگر از جمله کروناویروس عامل کووید-19 می توانند کشنده باشند.

کروناویروس و خوشه های پروتئینی

کروناویروس مملو از خوشه های پروتئینی است که به گیرنده های روی سلول های قربانیان متصل می شوند و نخستین گام را در عفونت برمی دارند. دانشمندان، نخستین تصویر دقیق تر را از این خوشه ها در حالت طبیعی ارائه داده اند که آن ها را در حالی که هنوز به ویروس متصل هستند و بدون استفاده از تثبیت کننده های شیمیایی که ممکن است شکل آن ها را مخدوش کند، نشان می دهد

به گفته پژوهشگران، این روش که میکروسکوپ الکترونی کرایو نام دارد و محاسبه را با هم ادغام می کند، شاید بتواند تصاویر سریع تر و واقعی تری را از عفونت در رشته های گوناگون کروناویروس ارائه دهد که گام مهمی در طراحی دارو و واکسن به شمار می رود.

جینگ جین (Jing Jin)، از پژوهشگران این پروژه گفت: در حال حاضر، هفت رشته کروناویروس شناسایی شده اند که می توانند انسان را آلوده کنند. چهار مورد از آنها، به بیماری های نسبتا خفیف منجر می شوند و سه مورد دیگر از جمله کروناویروس عامل کووید-19 می توانند کشنده باشند.

قدرت ویروس عامل کووید-19 به قدری است که تنها چند آزمایشگاه در جهان می توانند آن را با سطح بالایی از کنترل ایمنی مورد بررسی قرار دهند. به همین دلیل در این پروژه، رشته ملایم تری از آن موسوم به NL63 مورد بررسی قرار گرفته که به بروز نشانه های سرماخوردگی می انجامد و عامل حدود 10 درصد از بیماری های تنفسی انسان در هر سال است.

تصور ما این است که این رشته از کروناویروس، به همان گیرنده هایی روی سطح سلول های انسان متصل می شود که محل اتصال ویروس عامل کووید-19 است.

جین و همکارانش برای یافتن ویروس در نمونه های خون و مدفوع انسان و حیوان، نمونه های خون را هنگام شرایط شیوع بیماری مانند همه گیری کنونی کووید-19 بررسی می کنند و به ارزیابی تعامل میان ویروس ها و میزبانان آن ها می پردازند.

به گفته جین، پژوهشگران قصد دارند کار خود را ادامه دهند تا بفهمند که چگونه قسمتی از خوشه که در اتصال با سلول های انسان قرار می گیرد، فعال می شود. آن ها همچنین قصد دارند از این روش، برای بررسی پروتئین های خوشه ای ویروس عامل کووید-19 استفاده کنند که بررسی آن ها به امکانات ویژه ای نیاز دارد.

منبع:اسپوتنیک

منبع: فرادید

به "کروناویروس و خوشه های پروتئینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کروناویروس و خوشه های پروتئینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید